205

Alberto Bruno - Feudalia consilia ac responsa D. Alberti Bruni Astensis; cum nonnullis consiliis aliorum solemnium doctorum antiquorum & modernorum incidenter insertis. Addita sunt denuo consilia quorundam aliorum clarissimorum doctorum in eadem materia, quae nullibi impressa inueniuntur ... Cum summariis & alphabetico repertorio generali omnium consiliorum feudalium D. Ioannis Baptistae Zilleti Veneti nouissime impressum decorata, Al segno della Fontana, Venezia 1548

In 2° Il Tomo primo contiene il Repertorium, il secondo i Consilia con il titolo: In materia feudali consilia domini Alberti Bruni Astensis. Unito con Clarissimi fidelissimique I.V. interpretis Do. Alberti Bruni Astensis Tractatus facilis, ac perutilis, atque quotidano usu approbatus: de statutis à successionibus foeminas, necnon cognatorum lineam excludentibus multis superillustratus doctorum additionibus. Cui etiam addidimus .D. Georgij Nattae Astensis tractatum, & tractatum .D. Ioan. Campegij Bonon. atque etiam tractatum .D. Lauri de Palatijs, omnes super eadem materia doctissimè disserentes. Nunc nuper accessere cuique articulo breuia & facilia sua summaria, cum amplissimo & ordine eleganti collecto rerum, & materiarum omnium, quae toti insunt operi, repertorio; Al segno della fontana Venezia 1549. Frontespizio della prima opera per buona parte manoscritto eseguito a mano, mancanze alle prime 28 carte, che ledono parzialmente il testo fino alla 18. Due opere giuridiche (una sul diritto feudale e un repertorio sul diritto di successione) del giurista e saggista astigiano Alberto Bruno (1467-1541), avvocato fiscale generale dei Savoia e senatore di Milano. Legatura in piena pergamena del XVIII secolo con titolo su tassello di carta al dorso. Lotto non passibile di restituzione.
cm 31x21,5
€ 50,00 / 100,00
Stima